Garaż murowany czy drewniany? Która opcja jest lepsza?

24 listopada 2021 by Brak komentarzy

Kto z nas nie chce maksymalnie wykorzystać swojej nieruchomości? Garaż czy też wiata może być tym, czego szukasz. Taki budynek nie tylko podniesie ogólną wartość Twojej posesji, ale również ma wiele praktycznych zastosowań. Coraz większą popularnością cieszą się wolnostojące budynki garażowe, które zdecydowanie dają więcej możliwości niż zwykłe przechowywanie pojazdów. Ale jaki materiał budowlany jest najlepszy do budowy tego typu konstrukcji? Jeśli jesteś na wczesnym etapie i zastanawiasz się nad dodaniem garażu, to musisz również zastanowić się nad wyborem materiału. Czy bardziej odpowiedni będzie garaż z drewna czy też z cegły? W zależności od indywidualnych potrzeb obie opcje znacznie się od siebie różnią.

Garaż drewniany kontra garaż murowany

Wraz z postępem technologicznym budownictwa, garaże mogą być wykorzystywane na wiele różnych sposobów. Drewniane garaże pełnią rozmaite funkcje, na przykład, często są używane jako domowe biura, strefa rekreacyjna, a nawet osobista siłownia. Możliwe jest tworzenie dodatkowej, zupełnie nowej przestrzeni. Jeśli chodzi o garaże murowane to nie są one tak elastyczne w zastosowaniu. Głównym powodem jest to, że w garażu z cegły panuje niższa temperatura i potrzebne byłoby odpowiednie urządzenie do ogrzania pomieszczenia, żeby mogło mieć one praktyczniejsze zastosowanie. Skoro już mówimy o wydajności termicznej, to drewno naprawdę posiada niezwykłe właściwości izolacyjne w porównaniu z innymi materiałami budowlanymi. Drewno utrzymuje bardziej optymalną temperaturę i wilgotność powietrza niż konstrukcje ceglane. Z tego powodu, garaż drewniany to nie tylko idealne miejsce do przechowywania pojazdów, ale również do pracy czy rekreacji.

Warto również wspomnieć o aspektach ekologicznych. Drewniane garaże są zbudowane z materiału, który jest w 100% odnawialny – gdy drzewa są ścinane, można je ponownie zasadzić. Pomaga to w walce z globalnym ociepleniem, ponieważ więcej lasów oznacza więcej pochłanianego dwutlenku węgla – pozyskiwane drewno na garaż magazynuje duże ilości CO2, pomagając w walce z efektem cieplarnianym. Drewno jest również dość lekkim materiałem budowlanym, co ogranicza do minimum koszty transportu i paliwa. Z drugiej strony mamy garaże murowane, tworzone z cegieł, które opierają się na wykorzystaniu nieodnawialnych źródeł energii – z definicji w końcu się wyczerpią. Cegła jest również bardzo energochłonnym materiałem. Jej transport jest kosztowny, a procesy, w których powstaje, powodują znacznie większe zanieczyszczenie w porównaniu z drewnem.

A który z wymienionych materiałów, drewno czy cegła, jest bardziej wytrzymały i trwały? Mogłoby się wydawać, że drewno jest dość delikatnym materiałem, z racji tego, że jest surowcem naturalnym. Jednak prawda jest inna. Przy odpowiedniej konserwacji drewniane garaże mogą przetrwać wieki. Niewiele osób ma świadomość, że drewno jest trwałym, wytrzymałym i elastycznym materiałem. Natomiast, jeśli chodzi o cegłę, to również jest bardzo wytrzymałym materiałem, a garaże murowane są długowiecznie i doskonale znoszą próbę czasu. Różnica jest taka, że drewno jest bardziej podatne na warunki atmosferyczne, a cegła na wstrząsy mechaniczne. Ponadto, oba materiały są narażone na rozwój pleśni. Jeśli chodzi o cenę to drewno jest zdecydowanie tańszym materiałem niż cegła, ale jest również bardziej łatwopalnym surowcem niż cegła. Wielu osobom zależy na czasie, wtedy warto jest wybrać garaż drewniany, ponieważ konstrukcje z drewna są budowane znacznie szybciej (w kilka tygodni) niż konstrukcje z cegły.

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *