Jaki laptop kupić, jeśli obecny odmówił posłuszeństwa?

18 listopada 2021 by Brak komentarzy

W dzisiejszych czasach trudno jest się obyć bez laptopa. Za pośrednictwem komputera robimy zakupy, oglądamy filmy oraz seriale, spędzamy wolny czas i pracujemy. Ogromna użyteczność połączona z wysoką mobilnością sprawiła, że laptopy są obecne praktycznie w każdym domu oraz miejscu pracy. Niezależnie od tego, czy planujemy zakup komputera do pracy z grafiką, czy grania w najnowsze tytuły, wybór laptopa powinien być dobrze przemyślaną decyzją. W poniższym artykule podpowiadamy, na co zwrócić uwagę podczas przeglądania ofert.

Grafika, gry czy praca biurowa – przeznaczenie laptopa

W pierwszej kolejności musimy określić, do czego zamierzamy używać komputera. Laptop do pracy w biurze nie będzie potrzebował rozbudowanego układu graficznego do obsługi procesów wielowątkowych, natomiast komputer do gier nie wykorzysta dodatkowych wyjść dla sygnału wideo. Jakie są najważniejsze cechy poszczególnych laptopów?

Laptop do biura/pracy/domu

Ten komputer musi oferować swobodę w korzystaniu z oprogramowania administracyjnego oraz zapewnić kompatybilność z biurowymi peryferiami – np. rzutnikami. Laptopy tego typu zwykle charakteryzują się licznymi złączami USB (trzecia generacja i Thunderbolt), wyjściami wideo, obecnością czytnika kart danych oraz zabezpieczeniami – zwykle pod postacią czytnika linii papilarnych oraz zamka Kensington. Komputer biurowy powinien posiadać 8GB RAM, dysk SSD oraz pojemny akumulator, dzięki czemu laptop będzie w stanie pracować nie tylko sprawnie, ale i przez długi czas bez konieczności korzystania z gniazdka. Mile widziany jest ekran o dużej rozdzielczości z matową matrycą, redukującą refleksy świetlne.

Laptop gamingowy

Jak sama nazwa wskazuje, ten komputer w pierwszej kolejności służy do obsługi gier. Aby sprostać wymaganiom najnowszych tytułów na rynku, laptop musi mieć dedykowany układ graficzny, pokaźne zasoby pamięci RAM (16GB) oraz ekran o dużej rozdzielczości. Wysokiej klasy procesor (Intel i7, i9 bądź AMD Ryzen 6 lub 7) oraz GPU wymaga obecności sprawnego układu chłodzenia, który zapewnią doskonałą wydajność podczas gry bez spadków w osiągach. Dysk SSD zapewni szybszy transfer danych, natomiast mechaniczna klawiatura cieszy się uznaniem graczy ze względu na dokładność oraz wytrzymałość. Warto też zwrócić uwagę na czas responsywności matrycy ekranu – im niższy czas reakcji, tym lepiej.

Laptop do pracy z grafiką

Na pierwszy rzut oka może się wydawać, że komputer do pracy z mediami będzie miał podobne wymagania, jak model do gier. Nic bardziej mylnego. Laptop graficzny potrzebuje dużego ekranu o wysokiej rozdzielczości, wyposażonego w matrycę, która zapewni pełne odwzorowanie palety DCI-P3 lub szerszego spektrum kolorów. Czas reakcji ekranu nie jest tak ważny, jak wierne wyświetlanie barw. Kolejną różnicą jest obecność wielowątkowego układu graficznego, dopasowanego do potrzeb pracy z mediami (np. rodzina kart NVIDIA QUATRO). Laptopy graficzne wymagają wielordzeniowego procesora oraz dużych zasobów pamięci RAM (przynajmniej 16GB), a także wydajnych dysków SSD w formacie M.2 – chociaż jako bezpieczne miejsce dla kopii zapasowej dysk talerzowy może okazać się lepszym wyborem.

Koszt

Laptopy różnią się diametralnie pod względem ceny – w segmencie biznesowym znajdziemy proste komputery do pracy biurowej oraz niezwykle cienkie i wydajne ultrabooki. Naturalnie droższe modele oferują wyższe osiągi, niższą wagę oraz wydajniejsze akumulatory, dlatego warto dokładnie rozważyć nasze potrzeby podczas przeglądania ofert. Kredyt online to szybki sposób, aby sfinansować zakup wysokiej klasy laptopa, który posłuży nam przez długie lata.

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *