Płatność kartą za granicą – czy to się opłaca?

22 listopada 2021 by Brak komentarzy

W obecnych czasach dokonywanie płatności kartami płatniczymi jest bardzo popularne. Warto dowiedzieć się nieco więcej na temat opłacalności tego rozwiązania za granicą.

Czy płacenie kartą za granicą się opłaca?

Płatności realizowane za granicą z wykorzystaniem kart mogą nieść ze sobą pewne koszty, na które warto być przygotowanym. Wysokość kosztów zależna jest przede wszystkim od rodzaju karty, która została wydana do danego konta. Podczas wyboru najlepszego dla siebie produktu bankowego warto skorzystać z takiego rozwiązania jak ranking kont, który na pewno wskaże wszystkie zalety oraz wady poszczególnych ofert.

Rodzaje kart płatniczych

Za granicą z powodzeniem można korzystać z dość zróżnicowanych kart płatniczych. Wśród nich można wymienić zarówno karty debetowe, jak i kredytowe. Jednak nie są one polecane, ponieważ korzystanie z nich może generować dodatkowe koszty. Najlepszym rozwiązaniem w tym przypadku będzie karta wielowalutowa, która będzie powiązana z rachunkami prowadzonymi w kilku walutach. Podczas płatności tego rodzaju kartami automatycznie rozpoznawana jest waluta, dzięki czemu możliwe jest uniknięcie dodatkowych opłat związanych z przewalutowaniem.

Opłaty za płatności kartą

Opłaty za realizowanie płatności kartą za granicą mogą być dość zróżnicowane i zależne od wielu czynników. Wśród nich można przede wszystkim wymienić specyfikę konta bankowego, a także rodzaj wydanej do niego karty. Wśród głównych kosztów ponoszonych za płatności realizowane za granicą można wymienić opłaty związane z przewalutowaniem. Najczęściej wynoszą one pięć procent od każdej zrealizowanej transakcji, co warto wziąć pod uwagę podczas dokonywania płatności.

Prowizja za płatności kartą

Kolejnym kosztem, który może zostać ponoszony za realizowanie płatności kartą za granicą, jest prowizja. Prowizja naliczana za transakcje zależna jest przede wszystkim od oferty banku, w którym ma się konto. Dlatego najlepiej sprawdzić tę kwotę w tabeli opłat oraz prowizji. Prowizja od pojedynczej transakcji najczęściej wynosi kilka euro. Jednak warto również pamiętać o prowizji za wypłaty gotówki z bankomatów, która może wynosić nawet trzy procent wypłacanej kwoty.

Na co uważać?

Podczas płacenia kartą za granicą warto zachować szczególną ostrożność, zwłaszcza jeśli nie chce się przepłacać za usługi. Dlatego przede wszystkim warto zwrócić uwagę na opcję automatycznego przewalutowania, czyli usługę DCC. Usługa jest dobrowolna, jednak przeliczanie kursu walut w ramach niej może być niekorzystne dla klienta, głównie ze względu na wysoki spread walutowy. Warto to wziąć pod uwagę podczas korzystania z kart płatniczych za granicą.

Jak zmniejszyć koszty?

Istnieją pewne sposoby na ponoszenie mniejszych kosztów za dokonywanie płatności kartą za granicą. Wśród nich można przede wszystkim wymienić założenie konta walutowego, dzięki któremu można będzie uniknąć niekorzystnego przewalutowania. Oprócz tego warto również w rozważny sposób korzystać z posiadanej karty i używać jej jedynie w sytuacjach, gdy jest to niezbędne.

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *