Sylwester – jak bezpiecznie spędzić go z dziećmi?

8 grudnia 2021 by Brak komentarzy

Zabawa sylwestrowa to tradycja, dzięki której wkracza się w Nowy Rok w miłej atmosferze oraz w towarzystwie bliskich osób. Plany na tę noc są różnorodne i nie zawsze muszą wiązać się z głośną muzyką, tańcem do rana czy wizytą w zatłoczonym klubie – zwłaszcza, jeśli podczas sylwestrowych atrakcji towarzyszą nam dzieci. W jaki sposób zaplanować imprezę, by zarówno najmłodsi, jak i dorośli dobrze się bawili? Jest na to kilka sposobów.

Zadbanie o szczegóły to mniej niespodziewanych wypadków

Spędzanie Sylwestra z dzieckiem w mieszkaniu jest najbezpieczniejsze i najwygodniejsze. Pociecha – znużona późną porą – w każdej chwili może położyć się do łóżka. Wybierając się na domówkę do znajomych, warto uprzedzić ich o konieczności przygotowania miejsca do snu dla malucha – wtedy nie trzeba martwić się o wczesne zakończenie zabawy. Dokładne planowanie i rozważenie różnych scenariuszy pozwala cieszyć się tym wyjątkowym wieczorem bez większych zakłóceń i niedogodności. Wiedzą o tym szczególnie rodzice kilkulatków.

Przygotowania to także świetna zabawa!

Starsze dzieci – w przeciwieństwie do maluchów, które szybko zasypiają – chętnie bawią się z dorosłymi i witają z nimi Nowy Rok. Same przygotowania wprowadzają już wyjątkową atmosferę, dlatego warto zaangażować dziecko w organizację imprezy. Może być to zlecenie wykonania oryginalnych dekoracji, wspólne przygotowywanie przekąsek lub zaproponowanie atrakcji dla całej rodziny (gry, filmy lub zawody). Już wcześniej warto zapytać dziecko, co chciałoby robić podczas powitania Nowego Roku – dzięki temu każdy członek rodziny będzie mógł znaleźć coś dla siebie i możliwe będzie dobranie atrakcji tak, by wszyscy domownicy mogli w nich uczestniczyć.

Przebierana impreza, czyli to, co idealnie sprawdza się na Sylwestra

Imprezy tematyczne są bardzo popularne. Nic w tym dziwnego, bowiem przynoszą wiele radości zarówno dzieciom, jak i dorosłym. Prostym sposobem na wybranie kostiumów dla domowników jest zorganizowanie losowania kilka dni przed Sylwestrem. Dzięki temu każdy będzie miał czas na przygotowanie swojego stroju i jego prezentację w odpowiednim momencie. Księżniczka, kot w butach (tutaj mogą przydać się stylowe kozaki dziecięce), ulubiona postać z serialu czy superbohater? Opcji jest wiele, a każda z nich zamienia z pozoru nudną, domową zabawę sylwestrową w prawdziwe show, które na długo pozostaje w pamięci. Ciekawa jest także tzw. piżama party, która wprowadza sporo niezobowiązującego charakteru i przytulności w rodzinnym gronie.

Plenerowe atrakcje, czyli bezpieczeństwo przede wszystkim

Dla wielu osób nie ma Sylwestra bez charakterystycznych światełek na niebie i hałasu. Oczywiście nie jest to warunek konieczny, ale symboliczne odpalenie fajerwerków daje naprawdę imponujący efekt – zwłaszcza, gdy cała okolica rozjaśnia się o północy. Chwilę przed dwunastą warto wyjść przed dom, udać się na pobliski plac lub rynek i podziwiać niecodzienny widok. Stojąc w odpowiedniej odległości dziecko będzie bezpieczne, a atmosferę świętowania i kolorowe błyski na niebie zapamięta na długo.